Що таке трафаретний друк?

//Що таке трафаретний друк?
Трафаретная печать - компания Викпринт, Украина, Харьков

Все про трафаретний друк. Що таке трафаретний друк?

Трафаретний друк заслужено вважається однією з найуніверсальніших друкованих технологій. Трафаретні зображення можна надрукувати на різних носіях: картонних, паперових, текстильних, дерев’яних, скляних і т. д. Трафаретний друк часто використовується при друку замовленої продукції.

Що являє собою трафаретний друк?

Даний вид друку популярний вже багато століть, і хоча технології вдосконалилися, сам принцип залишився тим же. Чорнило, як і раніше, продавлюють через покритий тканиною або сіткою трафарет, внаслідок чого вони потрапляють на необхідні ділянки матеріалу.

Трафаретний спосіб не тільки універсальний, а й просто незамінний для деяких видів продукції. Устаткування коштує набагато дешевше, ніж для інших видів друку, однак і продуктивність виходить нижчою.

Для того, щоб надрукувати трафарет вручну, знадобиться:

  • рама;
  • спеціальна трафаретна тканина;
  • трафарети;
  • чорнило;
  • валики із гуми.

Автоматизоване обладнання дозволяє прискорити процес виробництва, але швидкість все одно поступатиметься іншим технологіям друку.

У чому особливість шовкографічного методу друку?

Цей спосіб друку також називають шовкографією і застосовують у різних сферах. Пропускаючи чорнило через трафарети на поверхню заготовок, можна перенести зображення на різну продукцію: від пакетів та канцелярії до шпалер та текстилю.

На перший погляд, здається, що нічого складного в трафаретному способі немає, але на практиці він вимагає знань, досвіду та зусиль, щоб результат вийшов таким, як треба.

Виконуючи трафаретний друк, варто враховувати такі моменти:

  • потрібно розрахувати силу натискання та визначити оптимальний друкований кут, щоб чорнило рівномірно лягло на матеріал. Як правило, друкований кут має відповідати 75 градусам;
  • щоб досягти рівномірного шару фарби, потрібно пройтися трафаретом ракелем в один і інший бік по кілька разів;
  • фарба має бути оптимального ступеня в’язкості: будучи занадто рідкою, вона розмазується, а занадто густа – береться грудками;
  • розміри сітки визначаються індивідуально кожному за конкретного випадку, з поставленої завдання.

Область застосування трафаретного друку

Мабуть, ця технологія має на увазі найширше охоплення, оскільки друк проводиться практично на будь-яких матеріалах.

Шовкографію використовують для друку карт та мікросхем, лотерейних квитків та інших подібних виробів. За допомогою цього способу зображення наносяться на келихи, пляшки, керамічні вироби, повітряні кульки, автомобільні дефлектори та багато інших предметів. Перелік здається різношерстим, але так воно і є – ця технологія дозволяє надрукувати будь-що і будь-де.

Компанія “Вікпрінт” виконає швидко та якісно ваш замовлення з друку поліграфічної продукції трафаретним способом та за вигідною ціною. Звертайтесь!

Які фарби використовуються?

Для трафаретного способу друку використовують різні фарби в залежності від бажаного результату. Для деяких видів виробів потрібне стійке чорнило, яке не піддається впливу хімічних речовин або ультрафіолету. В інших випадках застосовують менш стійкі фарби, які можуть бліднути та стиратися.

Фарба накладається товстим шаром, через що довго сохне. Якщо надруковано невелике зображення, виріб може висохнути самостійно, але зазвичай процес прискорюють за допомогою спеціального обладнання під високою температурою.

Способи трафаретного друку

Для друку способом шовкографії використовують міцну раму з натягнутою полімерною або металевою сіткою. Остання може мати різну кількість волокон залежно від особливостей роботи від п’ятдесяти до ста п’ятдесяти штук.

Коли був винайдений спосіб друку замість металевих сіток використовували натуральний шовк, натягуючи його на дерев’яну рамку. Саме з цим пов’язана друга назва друку – шовкографія.

Існує три техніки формування зображення:

  1. Прямий − нанесення на сітку спеціального розчину, необхідного для копіювання. Коли розчин висихає, його покривають розчинним шаром, який є чутливим до світла, а потім накладають малюнок. Зони пробілів тверднуть, а нанесене чорнило змивається.
  2. Непрямий – при цьому способі малюнок наносять не на сету, а на спеціальну плівку з копіювальним шаром. Копію обробляють, внаслідок чого прогалини тверднуть. Потім цю копію прикріплюють до сітки.
  3. Комбінований – передбачає поєднання обох попередніх технік. Малюнок, з’єднаний з копіювальним матеріалом та розчином, накладається на сітку. Спосіб дозволяє досягти найвищої якості та чіткості надрукованих зображень.

Якими бувають трафарети?

Трафарети, які створюються вручну за допомогою скальпеля, виготовляють із паперу, на водорозчинній або лакорозчинній основі.

  1. Трафарети з паперу – застосовуються для виготовлення нескладних конструкцій та друку невеликих тиражів.
  2. З водорозчинного желатину. У процесі виготовлення желатин зрізають і зчищають з підкладки трафарету в потрібних місцях, де має проходити чорнило. Після цього підкладку з желатиновими залишками укладають на матеріал, використовуючи воду для щільного прилягання шару желатинового до трафарету. Пластикову основу очищають, і желатин залишається на трафаретній тканині.
  3. Лакорозчинний трафарет, по суті, ідентичний водорозчинний, але для нього використовують інші складові. Так, підкладку покривають лаком, а для перенесення чорнила застосовують лакорозчинники.

Використовувані тканини

Тканини для цього виду друку повинні мати деякі властивості, причому конкретний різновид може успішно застосовуватися для одних виробів і бути повністю непридатним для інших.

Класифікацію тканин проводять відповідно до таких характеристик:

  • тип волокна, з якого сформовано тканину. Воно може бути багатонитковим або моноволоконним, причому останнє є кращим для шовкографії. Для малюнків, надрукованих за допомогою тканин із багатониткового волокна, характерний нечіткий зазубрений край. Моноволоконні тканини забезпечують високу якість зображення, але коштують дорожче, ніж багатониткові;
  • щільність тканини. Це залежить від кількості ниток на лінійний дюйм. Висока щільність забезпечує більшу чіткість та кращу якість друкованих зображень;
  • міцність тканини. Залежить від величини діаметра волокна. Чим більший діаметр, тим міцніше тканина, але друк при цьому стає менш якісним.

Існує три види ткацьких малюнків для шовкорафічних тканин. Рівний малюнок застосовують найчастіше, оскільки він має оптимальні характеристики. Сітчастий малюнок, що має високу міцність, використовують для друку виробів великим тиражем. Діагональний або саржевий малюнок відрізняється бюджетною вартістю, але якість друку виходить не надто гарною.

Як правило, трафаретні тканини виготовляються з:

  • шовку – міцної, довговічної та дуже дорогої тканини. Сьогодні вона не надто поширена для шовкографії, оскільки існує багато інших варіантів, які коштують набагато дешевше і при цьому мають всі необхідні характеристики. Прикладом можуть бути синтетичні різновиди;
  • органді – не надто дорога тканина, яку часто застосовують для друку маленькими тиражами;
  • нейлону − міцної та довговічної тканини, особливо ефективної для виконання друку на виробах з увігнутими або опуклими ділянками;
  • поліестеру – універсальної та довговічної тканини, яка широко затребувана.

Що стосується металевої сітки для перенесення чорнила, її виготовляють із сталі-нержавіючої сталі, бронзи, латуні або міді.

Плюси та мінуси трафаретного виду друку

Трафаретний спосіб друку наділений перевагами:

  • дозволяє переносити малюнки на вироби з різних матеріалів – паперові, картонні, скляні, дерев’яні, шкіряні, поліетиленові тощо;
  • з однаковим успіхом можна друкувати на плоских поверхнях, об’ємних, увігнутих чи рельєфних;
  • можна створювати опуклі малюнки, регулюючи товщину шару фарби;
  • зображення виходить соковитим та барвистим. Особливо ефектні принти, виконані перламутровими, металізованими, флуоресцентними фарбами;
  • чорнило добре лягає і перекриває фон;
  • надруковані зображення створюють ефектний контраст навіть у прозорих матеріалах;
  • шовкографія дозволяє застосовувати стійкі види фарб, непідвладні сонцю, морозу, хімічним речовинам;
  • можна друкувати термохромними фарбами, які вимогливі до температур;
  • бюджетна собівартість друку за високих тиражів. Найбільш вигідно друкувати тиражем від п’ятдесяти до ста екземплярів.

Серед мінусів шовкографії:

  • невисока продуктивність;
  • найвитратніша частина друкованого процесу – створення трафарету. Чим вищий загальний тираж, тим дешевше обійдеться друк. Однак якщо вам забракло кількох виробів, друкарня їх не доробить – доведеться замовити ще один мінімальний тираж;
  • важко зробити малюнки з півтонами та великою кількістю різних фарб;
  • не завжди успішними виходять малюнки високої складності;
  • з кожним додатковим кольором вартість друку значно зростає, тому частіше малюнки виконуються в одному, двох або трьох кольорах;
  • кінцевий результат сильно залежить від кваліфікації та вміння фахівця-друкаря.

У нашій спеціалізованій компанії «Вікпрінт» можна замовити професійний шовкографічний друк за вигідною ціною за необхідний тираж. Гарантуємо високу якість результату та виконання завдання точно вчасно!

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.