Що таке офсетний друк?

//Що таке офсетний друк?
Что такое офсетная печать? - компания Викпринт, Харьков, Украина

З розвитком поліграфії вдосконалюється і поліграфічна продукція, набуваючи абсолютно нового і набагато привабливішого вигляду. На рекламних буклетах сьогодні можна побачити не лише барвисті заголовки, а й прекрасні зображення, які повною мірою відображають ідею замовника та ефективно залучають клієнтів. Все це стало реальним завдяки можливостям офсетного способу друку..

Трохи історії офсетного друку

Своєю появою офсетний друк завдячує німецькому артисту та драматургу Йоганну Зенефельдеру. Він шукав методи дешевої друку своїх п’єс, навіщо пускався в експерименти. Перші спроби були невдалими, але одного разу випадково до драматурга прийшла геніальна ідея. Через відсутність під рукою паперу він написав список для пральні на вапняку, а потім протруїв його азотною кислотою. У результаті камінь розчинився, а літери стали опуклими – вийшла перша у своєму роді форма для офсету.

Зенефельдер сконструював верстат з валиками і разом з другом та партнером Гляйснер відкрив друкарню «Гляйснер і Зенефельдер». Пізніше він удосконалив технологію, яка стала називатись «хімічним друкуванням». Він, як і раніше, протруював літери на камені азотною кислотою, а потім змочував його гумованою водою.

Наприкінці дев’ятнадцятого століття друкарський верстат був удосконалений Рудді Джонсоном, який замінив камінь на циліндр із пластиною з металу.

На початку ХХ століття за друкарське обладнання взялися американці: Айра Рубель придумав для циліндра покриття з гуми, що значно покращило якість друкованої продукції. Крім того, він винайшов так званий «непрямий друк». Все почалося з того, що Рубель не завантажив папір у верстат, і фарба випадково потрапила на циліндр. Після того, як папір був вставлений і друк проведено, відбиток на тильній стороні листа вийшов чіткішим. Це наштовхнуло американця на думку оснастити машину ще одним циліндром.

Довгий час він шукав спонсорів для втілення своєї інновації, але вже в 1912 році зміг створити та представити рулонний друкарський верстат «Юніверсал». Рубель впровадив назву «офсетний друк», яке обладнання стало затребуваним у багатьох країнах.

Офсетний друк: технологія

Англійське слово offset перекладається як «зміщення» – мав на увазі відхід від технологій друку, що існували на той час. Спочатку, щоб перенести малюнок на папір, використали кам’яну пластину. Пізніше її стали виготовляти із металу, а потім замінили гумовими валиками.

Сьогодні такі валики називають офсетними циліндрами. Перенесені на них зображення друкують на папері фарбою – якість виходить дуже гарною. Це проста та високоефективна технологія, яка стає ще вигіднішою під час друку продукції значними тиражами. Найважче це підготовка до друку, яка потребує тимчасових витрат та певних навичок. Процес підготовки полягає у створенні спеціальних форм, з яких надалі робитимуться відбитки.

Звичайно, для друку кількох штук продукції офсет занадто дорогий, але для великих тиражів це найвигідніший варіант. Варто зазначити, що сучасна лазерна друк перевершує офсетну як, але при цьому вважається більш дорогою.

Сам процес включає три стадії:

  • підготовчі заходи;
  • друк;
  • післядрукарська обробка продукції.

Різні типи форм офсетного друку виготовляють за допомогою комп’ютерних технологій, а потім переносять за допомогою фотодруку – це багато часу. Післядрукарська обробка – також нешвидкий процес: сторінки книжок, журналів, газет або буклетів необхідно розрізати, після чого скласти в потрібному порядку, а якщо потрібно пошити. Сама друк проходить відносно швидко: за годину машина виготовляє близько десяти тисяч аркушів.

Де застосовується офсетний друк?

Сьогодні офсет успішно застосовується у багатьох сферах. Однією з причин такої універсальності є використання видів фарб. Крім того, офсетний друк проводиться на різних поліграфічних розхідниках, незалежно від їхньої фактури, щільності та товщини. Насамперед витратними матеріалами виступають різні види паперу, а також картон та пластик.

Офсет використовується для друку зображень у газетах, журналах, книгах, навчальних матеріалах, іграх, що розвивають для дітей. Барвиста поліграфічна продукція з красивими картинками завжди популярна і має попит.

Буклети, проспекти, флаєри, візитні картки, каталоги та інша рекламна продукція також друкується за допомогою офсету. Велике значення має можливість виготовляти вироби різних розмірів і маленькі візитки, і величезні рекламні банери. Крім того, за допомогою офсетного друку сьогодні виготовляються різні види пластикових карток: зарплатні, кредитки, дисконтні тощо.

Компанія “Вікпрінт” готова виконати ваше замовлення за допомогою офсетного друку. Звертайтесь!

Типи, види офсетного друку

Залежно використовуваних розчинів офсет буває:

  • із зволоженням. Давно зарекомендована технологія, яка передбачає застосування спеціального розчину для зволоження. Щоб отримати прогалини між словами або літерами, на певні ділянки наносять розчин, здатний відштовхувати фарбу;
  • сухий. В даному випадку замість зволожуючого розчину застосовується силікон. Для сухого офсету підходять не всі фарби, а лише з конкретним складом.

Залежно від типу друкарських машин виділяють такі види:

  • листовий. У верстатах використовуються окремі паперові листи. Мінус такого варіанта: не всі моделі друкарських машин забезпечують нанесення малюнка у повному кольорі за один раз. Через це той самий лист проробляють кілька разів. Проте вже існують верстати з кількома секціями, які можуть повністю покривати аркуш фарбою за один раз;
  • рольовий. У машинах використовуються рулони паперу, які після нанесення зображення нарізаються та піддаються фальцюванню. Таким чином одержують якісні зображення в повному кольорі. Мінус рольового друку – це висока ціна самого верстата. Його придбання є раціональним лише для великих друкарень, які виробляють продукцію високими тиражами.

Залежно від друкованих матеріалів офсет буває:

  1. Вузькоформатний. Виготовляється поліграфічна продукція невеликого розміру: буклети, візитки, флаєри, бланки тощо. Ширина полотна – від 50 см до 60 см.
  2. Повноформатний. Застосовується для друку книг, журналів, каталогів, газет, упаковок. Ширина полотна – від 84 см до 102 см. У такі машини можна відразу завантажити два паперові рулони, зробити фальцювання.
  3. Широкоформатний. Друк призначений для виробництва габаритної поліграфії – банерів, календарів, карт, білбордів та іншого. Ширина полотна – від 1,35 м до 1,9 м.

Інноваційним різновидом друку називають цифровий офсет, який поєднує непрямий та фотографічний способи нанесення зображень.

Можливості та обмеження

Офсетний друк забезпечує якісне виготовлення широкого спектра поліграфії. Сьогодні понад вісімдесят відсотків усієї друкованої продукції виконується офсетним способом.

Простіше назвати винятки – різновиди друку, з якими не справляється офсет:

  • не вдасться надрукувати білою фарбою на аркушах у кольорі;
  • не можна наносити зображення на металізовані види паперу, плівку, синтетичні листи;
  • не можна застосовувати ультрафіолетові та фолієві барвники.

Крім того, деякі обмеження стосуються і густини паперу. Теоретично рольові верстати можуть друкувати на рулонах густиною до 200 г/м². Однак на практиці застарілі моделі не справляються з печаткою на матеріалах щільністю понад 150 г/м2. Наприклад, для виробництва щільних візитних карток вам знадобляться сучасні машини, які можуть дозволити собі лише великі друкарні.

Принцип роботи

Усі верстати, призначені для офсету, працюють за єдиним принципом. Суть технології проста: фарба з гнучкою форми, що обтягує циліндр, передається на гумове полотно під необхідним тиском, а потім на поліграфічний матеріал. Таким чином проводиться друк рекламних проспектів, газет, буклетів та іншого.

Форма передбачає розташування друкованих ділянок та пробілів на одній площині, завдяки чому і виходить потрібна картинка. Крім того, форма вибірково сприймає олійні фарби та водні спиртово-кислотні розчини. Її спочатку обробляють розчином, а потім покривають фарбою. Після цього форма вступає в контакт із гумовою пластиною під тиском. Сама пластина також входить у контакт із паперовим носієм, отже, з’являється відбиток.

Незважаючи на те, що підготовка до друку поліграфії вимагає часу, досвіду та спеціальних навичок, офсет, як і раніше, залишається найбільш затребуваним варіантом. Сама друк проходить швидко і коштує недорого – ці переваги очевидні.

Звертаючись до нашої друкарні «Вікпрінт», можете бути впевнені, що роботу буде зроблено якісно і вчасно, а ціна за високий тираж вийде вигідною!

Переваги офсетного друку

Переваги офсету:

  • можна використовувати всі види паперу;
  • обробка продукції після друку може проводитись будь-якими способами;
  • друк, насичені тони, барвисті зображення (наприклад, офсет забезпечує насичений чорний колір);
  • вигідна вартість, особливо за значних тиражів;
  • при друкуванні продукції у великих кількостях якість не страждає;
  • швидкість друку.

За бажання надрукувати багато і за дешевою ціною, варто обирати офсетну технологію. Підрядника знайти нескладно, оскільки офсет виконує більшість друкарень.

Недоліки офсету

Офсетний друк має мінуси, проте здебільшого вони стосуються співробітників друкарні, а не клієнтів. Це і клопітка підготовка – зробити форму і тиражний відбиток, і неможливість змінити щось у приготовленому макеті.

Якщо тираж поліграфічної продукції менший за п’ятсот штук, офсетний друк стає невигідним. У такому разі краще скористатися цифровим способом.

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.