Трафаретний друк чи шовкографія – це давно відома й досі актуальна технологія друку. Її використовують у різних сферах промисловості, включаючи друку поліграфії на замовлення, виробництво рекламної продукції, одягу та іншого. Оскільки шовкографія поширена, то й розхідники для неї відрізняються значним асортиментом.
Основні сфери застосування
Витратні матеріали можна умовно поділити на категорії в залежності від сфери застосування шовкографії. Таких областей багато, але основними вважаються такі:
- графічна. Включає виготовлення рекламних постерів, книжкових палітурок, календарів, обробку ультрафіолетовими лаками тощо.;
- текстильна. Має на увазі друк на одязі та аксесуарах, для якого використовуються відповідні розхідники;
- промислова. Це друк на склі та пластиці, предметах меблів та декору, дисках, спортивних аксесуарах та інших промислових товарах.
Фарби для трафаретного друку
Барвники, що використовуються у шовкографії, включають такі компоненти:
- Наповнювач − необхідний для перетворення смоли в пасту, отримання фарби необхідної консистенції та об’єму.
- Сполучна. Базовий компонент – смола, завдяки якій фарбувальні пігменти зв’язуються з поверхнею матеріалу.
- Пігменти − забезпечують потрібний колір та насиченість друку, підвищують стійкість фарби у впливі вологи та ультрафіолетових променів. Органічні пігменти відрізняються вищою ціною, але й найкращою якістю – вони стійкі та безпечні. Неорганічні – дешевше, дають яскравий гарний колір, але не завжди безпечні (деякі з них не можна використовувати для друку на дитячих виробах та харчовій промисловості).
- Розчинники − знижують в’язкість смоли та роблять плівку пластичною, прискорюють висихання фарби, сприяють змішуванню компонентів.
- Каталізатор − підвищує стійкість фарби до впливу зовнішніх факторів.
- Сиккативы − присутні у фарбах, які закріплюються окисленням. Сикатив активізують, поміщаючи виріб у спеціальну сушильну камеру з підвищеною температурою, внаслідок чого друк закріплюється на матеріалі за п’ятнадцять хвилин замість шести-семи годин.
Якими бувають фарби
Для шовкографії використовують такі види фарб:
- Сольвентні − добре закріплюються на паперових та картонних носіях, ПВХ, вінілі, деревині, пластиці. Також їх наносять на металеві та синтетичні поверхні. Сушать такі фарби на повітрі чи сушарці. До недоліків можна віднести різкий запах та необхідність вентиляції приміщення.
- Пластизольні − покривають світлі та темні тканини, майже без запаху. У такі фарби можна додавати компоненти зміни відтінку. Зображення без втрат витримує прання за температури води до шістдесяти градусів.
- На водній основі − використовуються для друку на паперових та текстильних матеріалах. Без різкого запаху, але не надто стійкі до вологи і можуть стиратися.
- Фріти − виготовляються на основі скляного наповнювача. Застосовуються для друку на скляних та керамічних виробах.
Необхідні інструменти
Ракелетримач − фіксує ракельне полотно за допомогою спеціальних гвинтів.
Ракель-кювета − необхідна для зручного нанесення емульсії на трафарети різних видів, забезпечує рівний гарний шар.
Тензометр − за допомогою даного інструменту вимірюють натяг сітки на трафаретній рамі. Його застосовують при натягу сітки на раму, а також при виборі рамок для кольорової шовкографії (вимірюють залишковий натяг). Інструмент сприяє найбільш точному застосуванню технології, досягненню якісного результату та запобіганню неякісної продукції.
Пістолет для очищення − допомагає позбавитися зайвої фарби на тканинах. Інструмент працює під тиском – на великій швидкості розпорошує миючу рідину.
Хімічні засоби
Спеціальна хімія для трафаретного друку покращує якісні характеристики покриття. До асортименту хімічних засобів для шовкографії входять:
- Спеціальний клей, кякий швидко сохне і забезпечує міцну фіксацію сіток на трафаретних рамах незалежно від матеріалів виготовлення.
- Знежирювальні засоби. Необхідні для найкращого зчеплення трафаретних сіток та рамок.
- Стійка ретуш − являє собою полімерні склади на основі води, які часто застосовуються в трафаретному друку.
- Різні змивки − універсальні склади з високою випаровуваністю, що використовуються для змивки трафаретів. Їх характерні високі точки займання і відсутність яскраво вираженого запаху.
- Склади для відкриття осередків − застосовуються для очищення трафаретної форми перед наступним застосуванням.
- Склади для підготовки трафаретної сітки − випускаються у формі паст-гелів і призначені для обробки сіток з поліаміду та поліефіру.
- Склади для усунення фантомів − видаляють тіні на малюнках, які формуються через залишок чорнила та інших використовуваних речовин.
Клеї для трафаретного друку
Клей, який використовується в шовкографії, має високу стійкість: після прання друковані зображення повністю зберігаються. Однак є одна умова: температура води під час прання не повинна перевищувати шістдесят градусів. Завдяки цим якостям трафаретний друк використовують також і для виготовлення спортивного одягу.
Щоб зафіксувати тканину на робочому столі в процесі трафаретного друку, використовують склади, що клеять, у формі спреїв. Їх характерні прекрасні адгезивні властивості, і навіть здатність витримувати сушіння при підвищених температурах. Щоб отримати чітке якісне зображення, варто вибирати сертифіковані витратні матеріали від надійних виробників.
Фотоемульсія
Однією з важливих складових процесу шовкографії є фотоемульсія. Від її характеристик багато в чому залежить результат, зокрема, чіткість країв малюнка та висока роздільна здатність.
Трафаретна сітка
У шовкографічному друку сітка є частиною друкованої форми, але не тільки. Від неї залежать технологічні можливості друку та кінцевий результат. Трафаретна сітка визначає величину роздільної здатності, товщину шару фарби, а також інші характеристики готового виробу.
Якими бувають трафаретні сітки
Грамотний вибір тканини для трафарету підвищує економічність та ефективність трафаретного способу друку. Крім того, правильно підібрана сітка багато в чому впливає на якість отриманого зображення.
Для виготовлення можна застосовувати чотири текстильні різновиди, але найпоширенішою є тканина з поліефірних волокон. Моноволокна поліефірної нитки стійкі до розтягування (розтягуються незначно) та зміни погодних умов. Таку сітку варто застосовувати для шовкографії з високоточним приведенням. Крім того, поліефірний текстиль застосовують для фільтрації, оскільки він стійкий до розтягувань та механічних впливів.
У цеху, де відбувається друк, використовується природне денне освітлення. Однак, щоб ефективно можна було регулювати інтенсивність освітлення, на вікнах необхідно використовувати якісний тюль.
Форми для трафаретного друку
Трафаретна форма для друку − це спеціальний шаблон, конструкція якого включає раму, мережу та копіювальний шар. Грамотно виготовлена форма – важлива умова високої продуктивності друкарського обладнання, рівня якості продукції, ефективності та продуктивності процесу. Для будь-якого виду друку за будь-якої технології головним завданням є якісне перенесення зображення на поверхню матеріалу або готового продукту − відбиток повинен бути максимально чітким, естетичним, що ідеально відтворює оригінал.
Форма для шовкографії має відповідати таким вимогам:
- забезпечувати високу точність при перенесенні зображень;
- передбачати можливість використання для виготовлення продукції великими тиражами;
- бути стійким до реагентів та фарб, що застосовуються при шовкотрафаретному друку;
- бути простим у виготовленні;
- передбачати можливість відновлення при повторному використанні сітки.
Сучасні форми поділяють на дві категорії: до першої відносять форми, сконструйовані ручним способом, до другої – трафарети, виготовлені за допомогою фотомеханіки.
Лаки для трафаретного друку
Шовкотрафаретне ультрафіолетове лакування застосовують для декорування готових виробів та подолання двомірності зображень. Лакування вибіркових елементів візуально піднімає частину малюнка, а спеціальні структурні лаки забезпечують об’єм. Склади з пігментами та глітери надають зображенню кольору, яскравого блиску, перламутрового сяйва. Термохромне та ароматичне лакування змушує картинку оживати при найлегшому дотику. Люмінесцентні лаки допомагають створити зображення, що світиться.
Ультрафіолетове лакування має такі переваги:
- дозволяє створювати яскраві та насичені зображення;
- забезпечують захист від стирання та впливу хімічних речовин;
- лаки мають високі адгезивні властивості і добре закріплюються на паперових, картонних, поліпропіленових, поліетиленових, ПВХ- виробах;
- у процесі друку можна накладати різні шари лаку, використовуючи певні види сітки;
- лаки дозволяють створювати спецефекти.
Пасти
Паяльна паста також називається припойною і є складом з порошку, мастила і флюсу. Наносять її за допомогою шовкографії або точково дозатором, проте перший варіант більш продуктивний.
Пасти для трафаретного друку випускаються у спеціальних п’ятисотграмових контейнерах, для дозаторів – в одноразових шприцах по 30 грам або 125 грам. Паяльні пасти рекомендується зберігати в холодильнику, оскільки згодом при звичайній температурі вони розшаровуються.
Як замовити шовкографічний друк
Якісну трафаретну друк будь-яким тиражем можна замовити у нашій компанії «Вікпрінт». Замовити можна на сайті або зв’язавшись з нами по телефону. Все, що потрібно – це підібрати відповідний дизайн та переглянути пропозиції в нашому онлайн-каталозі. Залиште заявку і ми зв’яжемося з вами в найкоротший час
No comments yet.